تبلیغات
دانشجویان حقوق دانشگاه زابل
دانشجویان حقوق دانشگاه زابل
 
قالب وبلاگ
نظر سنجی
اسم وبلاگ رو "st.law" بذاریم؟صفحات جانبی

كودكان به واسطه محدودیت‌های طبیعی و اجتماعی خود نیاز به حمایت قانون‌گذار، والدین و جامعه دارند. از این رو باید سعی شود تا به بهترین نحو حقوق آنان را استیفا نمود. در عرصه بین‌الملل، كنوانسیون جهانی حقوق كودك مصوب 1989 میلادی وجود دارد كه ایران نیز آن را مورد تایید قرار داد. (با درج حق شرط كلی) قانون مدنی و دیگر قوانین كشور نیز در مورد حقوق كودك مواردی را ذكر كرده‌اند. با توجه به قانون مدنی و دیگر قوانین موجود و اعلامیه جهانی حقوق كودك، می‌توان سن 18 سال را برای تمیز و تشخیص كودك به معنای عام لحاظ نمود كه البته با سن بلوغ شرعی و زمان وجوب انجام تكالیف شرعی متفاوت است، والدین نیز كسانی هستند كه با ایجاد رابطه مشروع (نكاح) باعث به دنیا آمدن طفل می‌گردند و طبق قانون دارای حقوق و تكالیفی هستند.

چكیده

كودكان به واسطه محدودیت‌های طبیعی و اجتماعی خود نیاز به حمایت قانون‌گذار، والدین و جامعه دارند. از این رو باید سعی شود تا به بهترین نحو حقوق آنان را استیفا نمود. در عرصه بین‌الملل، كنوانسیون جهانی حقوق كودك مصوب 1989 میلادی وجود دارد كه ایران نیز آن را مورد تایید قرار داد. (با درج حق شرط كلی) قانون مدنی و دیگر قوانین كشور نیز در مورد حقوق كودك مواردی را ذكر كرده‌اند. با توجه به قانون مدنی و دیگر قوانین موجود و اعلامیه جهانی حقوق كودك، می‌توان سن 18 سال را برای تمیز و تشخیص كودك به معنای عام لحاظ نمود كه البته با سن بلوغ شرعی و زمان وجوب انجام تكالیف شرعی متفاوت است، والدین نیز كسانی هستند كه با ایجاد رابطه مشروع (نكاح) باعث به دنیا آمدن طفل می‌گردند و طبق قانون دارای حقوق و تكالیفی هستند.

حقوق كودكان در دوران قبل از تولد مورد بی‌مهری قانون‌گذار واقع گردیده و والدین هیچ تكلیف و الزامی ندارند كه همین یكی از نواقص مهم قانون مدنی در باب حقوق كودكان می‌باشد. البته حقوق كودكان پس از دوران تولد مورد توجه قانون‌گذار بوده ولی در برخی موارد دارای ابهام، كلی‌گویی و حتی نقص می‌باشد. به طور مثال ابهام در ماده 1168 قانون مدنی در مورد «حضانت» و حتی امكان سوءاستفاده پدر از مواد 1169 و 1172 قانون مدنی، همچنین در مورد تربیت (موضوع ماده 1178 قانون مدنی) حدود و معیار تربیت با ابهام مواجه و به حداقل اكتفا نموده و فاقد ضمانت اجرا می‌باشد ؛ همچنین موارد دیگر همچون نفقه، حق ملاقات و حق تغذیه كودكان مورد تضییع قرار گرفته است. در نتیجه با یك دید كلی می‌توان چنین تحلیل نمود كه در مورد حقوق كودك نباید به حداقل اكتفا نمود بلكه باید به حد اعلی اندیشید و با آموزش والدین قبل و بعد از تولد و همچنین اصلاح قوانین موجود و تدوین قوانین جدید همراه با ضمانت اجرای قانونی لازم حقوق كودكان را تضمین نمود.

مقدمه

حقوق انسانها در تمام دوران زندگی بشر همیشه مورد توجه بوده است، افراد سعی دارند تا به بهترین نحو به این حقوق دست پیدا كنند و از آن استفاده ببرند. در این بین افرادی به نام كودكان وجود دارند كه به تنهایی نمی‌توانند از حقوق خود دفاع و از آن استیفا نمایند. آنان به واسطه محدودیت‌های طبیعی و اجتماعی بیش از سایر اقشار جامعه آسیب‌پذیر بوده و خطرهای جسمی، روحی و تربیتی آنها را تهدید می‌نماید. این قانون‌گذار، والدین و سازمان‌های بین‌المللی هستند كه باید از حقوق كودك دفاع و امكان اجرای مطلوب و همچنین ضمانت اجرای آن را فراهم آورند.

    در قوانین مختلف كشورها و كنوانسیون‌های جهانی در مورد كودكان به طور متفاوت تصمیم‌گیری شده است. مهم‌ترین اعلامیه‌ها در مورد كودكان، اعلامیه‌ جهانی حقوق كودك مصوب 1959 میلادی و كنوانسیون حقوق كودك مصوب 1989 میلادی سازمان ملل متحد است كه 191 كشور جهان به آن پیوسته‌اند، جمهوری اسلامی ایران نیز در سال 1383 با درج حق شرط كلی به این كنوانسیون مهم بین‌المللی پیوست. در اصل بیست و یكم قانون اساسی و همچنین قوانین مدنی و جزایی كشورمان نیز پاره‌ای از مقررات حمایتی در این زمینه آمده است هر چند دارای كاستی‌ها و نارسایی‌هایی می‌باشد. یكی از معایب و نواقص مهم قوانین فوق مخصوصاً قانون مدنی عدم توجه به وظایف والدین در دوران قبل از تولد است زیرا دوران مهم و اساسی تلقی می‌شود ؛ یا حتی برای بعد از دوران تولد وظایفی مشخص گردیده ولی در مواردی ناقص، مبهم و كلی بوده كه برخی فاقد ضمانت اجرا می‌باشد. حقوق كودكان نیز از دو جهت حقوق مادی و حقوق معنوی قابل بررسی است تا بتوانیم به احقاق حقوق كودكان به نحو مطلوب كمك نماییم.

    گفتار اول: كلیات

با توجه به موضوع حقوق كودك و وظایف والدین می‌توان آن را در دو بخش كلی دوران قبل از تولد (بارداری) و دوران بعد از تولد مورد كنكاش قرار داد البته در خلال بحث و بررسی با توجه به تقسیم‌بندی فوق حقوق كودكان را از جهت حقوق مادی و حقوق معنوی نیز می‌توان مورد بررسی قرار داد زیرا برخی حقوق مثل نفقه، مادی و برخی حقوق مثل نگهداری، تربیت، حق ملاقات معنوی محسوب می‌شود. در آغاز سخن ابتدا به تبیین و بررسی عناوینی همچون كودك و والدین خواهیم پرداخت تا بدانیم دایره شمول تحقیق مربوطه شامل چه اشخاصی می‌شود.

كودك: كودك یعنی كوچك، صغیر، فرزندی كه به حد بلوغ نرسیده (پسر یا دختر) ولی در اصطلاح حقوقی كنوانسیون 1989 (اعلامیه حقوق كودك) هر انسان زیر هجده سال را كودك تلقی می‌‌‌نماید، مگر اینكه بر طبق قانون مربوط به سن بلوغ كمتر باشد. قانون مدنی ایران با توجه به شرع مقدس در تبصره اول ماده 1210 قانون مدنی سن بلوغ دختران را 9 سال تمام قمری و سن بلوغ پسران را 15 سال تمام قمری تعیین نموده است و بنا به تعریف دیگر، كودكان زیر 7 سال صغیر غیرممیز و بالای 7 سال را صغیر ممیز می‌نامند. همانطور كه مشخص گردید معیار كنوانسیون سن و معیار قانون مدنی شرع و بلوغ است. نكته جالب توجه در تبصره 2 ماده 1210 قانون مدنی [است كه] اطفال [را] هنگامی مجاز به تصرف در اموال [می‌داند] كه رشید گردیده باشند و قانون ماده واحده رشد متعاملین مصوب 1313 [نیز] افراد زیر 18 سال را از انجام معامله ممنوع كرده است. با توجه به موارد فوق می‌توان با وحدت ملاك، اماره‌ها و نشانه‌ها سن 18 سال را برای تمیز كودك در نظر گرفت.

والدین: والدین به مرد و زنی اطلاق می‌گردد كه به نكاح یكدیگر درآمده‌اند و سپس پس از ارتباط مشروع زناشویی و لقاح و طی دوران بارداری باعث به وجود آمدن و دنیا آوردن طفل می‌گردند، این افراد والدین اصلی و ژنتیكی طفل محسوب و به جهت همین نسب مشروع آثار متعددی نیز بوجود می‌آید از جمله ارث، نفقه، حضانت، ولایت قهری، محرمیت و غیره.

البته در موارد خاص والدین حكمی وجود دارند كه به طرق مختلف حق نگهداری طفل را دارند ولی قانونگذار درباره آنان سخنی به میان نیاورده و وظایف آنها مبهم می‌باشد.

    گفتار دوم: وظایف والدین قبل از دوران تولد

حقوق كودكان در دوران قبل از تولد مورد توجه كمتری قرار گرفته ولی در واقع دوران حساس و سرنوشت‌سازی است كه باید بیشترین توجه را به آن مبذول داشت، زیرا اگر والدین در این دوران به وظایف خود درست عمل نمایند می توانند اثر مثبتی در جنین و زندگی آینده كودك داشته باشند، تنها در اصل 21 قانون اساسی و برخی از مواد قانون مجازات اسلامی درباره سقط جنین دوران بارداری بحث گردیده است، در حالی كه در قانون مدنی می‌بایست برای این دوران و حتی دوران قبل از انعقاد نطفه وظایفی را در نظر بگیرد به طور مثال مرد و زن پس از طی دوره آموزش و داشتن صلاحیت لازم حق بچه‌دار شدن را دارا و توانایی تربیت كودك را داشته باشند. نكته مهم اینكه پدر و مادر طفل قبل از بچه‌دار شدن مطمئن باشند كه به هیچگونه بیماری واگیردار و مسری مبتلا نیستند چه بسا ممكن است با وجود بیماری، عدم آگاهی و سهل‌انگاری آنان كودك معلول و ناتوان متولد شود ؛ به همین علت پیشگیری و آموزش می‌تواند تا حدود زیادی حقوق كودكان را تضمین نماید.

مهم‌ترین زمان در دوران قبل از تولد دوران بارداری است. ما باید برای این دوران اهمیت خاصی قائل شویم زیرا جنین كودك در حال شكل‌گیری و بسیاری از صفات ژنتیكی پدر و مادر از قبیل ظاهر، اخلاق و موارد دیگر به فرزند منتقل می‌شود. اگر پدر و مادر این جنین در دوران بارداری به وظایف خود به نحو صحیح عمل ننمایند با خسارات جبران‌ناپذیری بعد از تولد فرزند مواجه خواهیم شد، به طور مثال استعمال مواد مخدر، مشروبات الكلی، حضور در اماكن ممنوعه و عدم رعایت بهداشت می‌تواند برای جنین و كودك مضر باشد. قوانین كشور باید طوری تدوین گردد كه این مرحله مهم زندگی را در نظر گرفته و به كمك كودك بیاید و او را مورد حمایت جدی قرار دهد. راه دیگری كه باز هم مورد تاكید است آموزش والدین قبل از بچه‌دار شدن است كه حضور آنان در كلاس مشاوره می‌تواند كمك شایانی به حقوق كودكان نماید.

حقوق كودك در زمان قبل از تولد را می‌توان از منظر حقوق مادی و معنوی نیز تقسیم و تحلیل نمود. حقوق مادی كودك قبل از دوران تولد، نفقه و مخارج مربوط به نگهداری از جنین است. قانون مدنی در ماده 1199 قانون مدنی نفقه اولاد را برای پس از دوران تولد در نظر گرفته است كه نیاز به اصلاح دارد، زیرا برای جنین باید اهمیت خاصی قایل گردید و هزینه‌های مربوط به نگهداری، تغذیه، مراجعه به مراكز مشاوره و درمانی را تضمین نمود تا قابل مطالبه باشد. حقوق معنوی كودك در این دوران عبارت است از نگهداری از جنین به نحو مطلوب، عدم استفاده از مواد مخدر، مشروبات الكلی و عدم سوءرفتار نامطلوب كه رعایت موارد فوق می‌تواند اثر مستقیم در جنین داشته باشد. حتی بسیاری از كارشناسان مربوط تربیت طفل را از زمان قبل از انعقاد نطفه می‌دانند و معتقدند كه والدین باید آمادگی كامل برای حضور طفل را داشته باشند و تمام مواردی را كه پزشك مشاور برای نگهداری جنین تجویز نموده، رعایت نمایند.

متاسفانه برای این دوران وظایف و تكالیفی مشخص نشده است و اگر والدین برخلاف مصلحت جنین عمل نمایند هیچگونه ضمانت اجرایی وجود ندارد. جا دارد كه قانون‌گذار محترم در جهت حفظ حقوق كودكان به تدوین قانون مناسب در این زمینه مبادرت ورزد، همین‌طور خانواده‌هایی كه به سعادت فرزندان خود می‌اندیشند و نسبت به آینده آنان احساس مسئولیت می‌‌كنند باید برای طفل قبل از انعقاد نطفه و تولد برنامه‌ریزی نمایند. آنها می‌دانند كه مشكلات كودكان به خوراك، پوشاك و امور مادی محدود نمی‌شود بلكه مسایل دیگری همچون تربیت و اخلاق به مراتب مهم‌تر می‌باشد.

    گفتار سوم: وظایف والدین بعد از دوران تولد

كودك به اراده خود به دنیا نمی‌آید. زن و مردی كه بوجود آورنده وی هستند پس از تولد طفل دارای سمت پدر و مادر می‌شوند و قانون‌گذار برای آنان یك‌سری حقوق و تكالیفی را مقرر كرده است كه مهم‌ترین آن تكالیف قانونی عبارتند از : حضانت، سرپرستی اموال، تربیت، حق نفقه. همانگونه كه ملاحظه می‌گردد و همچنین با مطالعه قوانین مربوط به وظایف والدین كه قسمت اعظم آن در مواد 1168 تا 1179 قانون مدنی آورده شده است به عناوین و وظایف كلی بسنده كرده است و برخی از آنها مبهم و غیرشفاف است.

در این قسمت نیز برخی از حقوق مادی و برخی دیگر معنوی محسوب می‌گردند كه البته ممكن است برخی از حقوق مخلوطی از این دو حق باشد. قانون‌گذار در ماده 1199 قانون مدنی دربارة حق نفقه اولاد به عنوان یكی از حقوق مادی كودكان بحث نموده و تكالیفی را برای والدین و دیگران مقرر نموده است. از طرف دیگر بسیاری از حقوق كودكان در ذیل حقوق معنوی جای دارند به عنوان مثال ماده 1168 قانون مدنی در باب «حضانت» طفل كه جنبه معنوی آن غلبه دارد و ماده 1178 قانون درباره «تربیت» كه یكی از وظایف والدین محسوب و جزء حقوق معنوی به شمار خواهد آمد. پس از ذكر كلیاتی در مورد حقوق كودكان در این بخش نوبت به بررسی این حقوق به طور تفصیلی خواهد بود كه در ذیل ارائه خواهد گردید.

حق حضانت: حضانت یعنی پروردن و در اصطلاح عبارت است از نگهداری مادی و معنوی طفل توسط كسانی كه قانون مقرر داشته است و قائم به اركان ذیل است: الف) حضانت مخصوص ابوین و اقربای طفل است و بین اقربای رعایت طبقات ارث نمی‌شود. ب) نسبت به ممتنع از نگهداری طفل حضانت؛ تكلیف است و نسبت به دیگران حق (ماده 1168 قانون مدنی).

ج) حفظ مادی (جسم) و تربیت اخلاقی و معنوی طفل مناسب شئون او. د) اهلیت قانونی برای حضانت (مواد 1173 و 1174 قانون مدنی). حضانت در فقه امامیه به معنای ولایت و سلطنت است و مربوط به تربیت طفل و آنچه متعلق به آن است مانند خوابانیدن وی، نظافت، لباس، سرمه كشیدن به چشمان وی و دیگر موارد آمده است، با توجه به تعریف فوق و اطلاق آن دایره شمول وسیعی را در برمی‌گیرد.

ماده 1168 قانون مدنی نگهداری طفل را حق و تكلیف والدین قرار داده است. همانطور كه می‌دانیم حق به طور جزیی قابل اعراض است ولی به صورت كلی خیر و از طرف دیگر قانون‌گذار در قبال اعطای سمت پدر و مادر برای آنها تكالیفی را مقرر نموده كه آنان نمی‌توانند از آن امتناع نمایند. حضانت آمیزه‌ای از حق و تكلیف است و در برابر اعمال تصدی حضانت به والدین، قانون آنها را مشمول تكالیف مخصوص دانسته‌اند بنابراین حضانت بیشتر یك مسئولیت است نه امتیاز.

ماده 1169 قانون مدنی اولویت حضانت را تا سن هفت سالگی برای مادر در نظر گرفته است و اصلاحیه سال 82 بیشتر احساسات مادرانه و احتیاج بیشتر طفل در دوران كودكی به مادر را مورد توجه قرار داده است. در مواد بعدی در صورت جنون، فوت و سلب صلاحیت، حضانت طفل به پدر و دیگران منتقل می‌شود. ولی باز هم با ابهام مواجه هستیم زیرا در صورت امتناع پدر از نگهداری طفل و سوءاستفاده وی از این حق چه ضمانت اجرایی وجود دارد كه پدر از این حربه برای فرار از مسئولیت استفاده ننماید. در مورد قسمت اخیر ماده 1172 قانون مدنی، در صورتی كه پدر و مادر هزینه حضانت را پرداخت ننمایند و یا قادر به پرداخت هزینه نباشند ابهام وجود دارد و تكلیف پرداخت هزینه مشخص نگردیده، كه با حقوق كودك در تعارض است. در مورد ماده 1173 قانون مدنی لازم به ذكر است كمال صحت جسمانی و تربیت اخلاقی كودك مدنظر و مطلوب است و نباید به حداقل اكتفا نمود، اگر افراد ذكر گردیده نتوانند و یا مطلع نباشند چگونه می‌توان كودك را نجات داد و موضوع را به رئیس حوزه قضایی و محكمه اطلاع داد.حق تربیت: تربیت طفل عبارت است از آموختن طفل به آداب اجتماعی و اخلاق متناسب با محیط خانوادگی او و كوشش در فرا گرفتن طفل به علم و صنعت و به عبارت دیگر اینكه فرد بتواند وسیله خوشبختی و سعادت خود و همنوعانش را ببار آورد، البته تربیت شامل پرورش قوای جسمانی، روحی و اخلاقی نیز می‌گردد. حدود تربیت در ماده 1178 قانون مدنی دارای ابهام است و ابوین در حدود توانایی خود مكلف هستند. حال باید دید این توانایی برای تربیت طفل كافی است یا خیر؟ زیرا ممكن است در حق كودك و تربیت وی اجحاف شود. البته والدین باید نهایت كوشش و دقت خود را برای تربیت اخلاقی و روحی بگمارند و در انجام آن اهمال نورزند، نكته قابل ذكر این است كه حدود توانایی و اندازه تربیت قابل ارزیابی دقیق نیست و یك امر نسبی می‌باشد.

سوالی كه پیش می‌آید در مورد ضمانت اجرای این ماده است زیرا در صورت عدم تربیت صحیح و همچنین اهمال‌ورزی والدین، آیا آنان قابل تعقیب و مؤاخذه هستند یا خیر؟ همانطور كه بیان گردید تربیت را نمی‌توان دقیقاً اندازه‌گیری نمود ولی از ظواهر می‌توان به نتایجی دست یافت. البته در برخی قوانین جزایی و مدنی والدین طفل در صورت عدم مواظبت و تقصیر، ملزم به جبران خسارت و حتی ملزم به پرداخت جریمه نقدی هستند لذا در مورد حقوق كودكان باید حقوق، همراه اخلاق در نظر گرفته شود تا بتوان راه‌حل خوبی برای تدوین قوانین مناسب در جهت روشن‌تر شدن وظایف والدین ارائه نمود. نكته قابل ذكر در این قسمت این است كه براساس ماده واحده رعایت احوال شخصیه ایرانیان غیرشیعه مصوب 1312، حضانت و تربیت اطفال اقلیت‌های دینی طبق قواعد و عادات مسلمه مذهب آنان خواهد بود.

حق نفقه: ماده 1199 قانون مدنی نفقه اولاد را بر عهده پدر و بعد از آن جد پدری و مادر قرار داده است. زیرا در نفقه اقارب افراد در خط عمودی ملزم به انفاق یكدیگرند. با توجه به مواد قانونی فوق، اولاد واجب‌النفقه ممكن است صغیر یا كبیر، سالم یا معلول، عاقل یا مجنون باشد كه موارد فوق شرط استحقاق نفقه نیست بلكه اولاد در صورت فقر و عجز از كسب و كار در هر صورت واجب‌النفقه محسوب می‌شود، ضمانت اجرای ماده1199 قانون مدنی ماده 1205 قانون مدنی است كه از اموال مستنكف می‌توان نفقه را مطالبه نمود. اشكالی كه در بحث نفقه اولاد وجود دارد این است كه طفل نسبت به نفقه دوران گذشته خود حق مطالبه ندارد ولی در واقع حق كودك نادیده گرفته می‌شود.

حق اداره اموال كودكان: یكی از وظایف مهم والدین طبق ماده 1217 قانون مدنی اداره اموال طفل است كه البته كلمه ولی قهری آورده شده است و همچنین طبق ماده 1184 قانون مدنی ولی قهری طفل باید رعایت مصلحت صغیر و كودك را تحت هر شرایطی بنماید. اداره اموال باید به نحو احسن و مطلوب انجام شود، البته تشخیص و معیار سنجش در این ماده مشكل می‌باشد؛ وانگهی ضمانت اجرای معاملات انجام شده توسط وی كه به ضرر صغیر بوده مشخص نگردیده است و از طرف دیگر ممكن است ولی قهری در پنهان و به دور از چشم دیگران اقدام به ضرر رساندن به اموال صغیر نماید. قانون مدنی در مقابل ضررهای وارده به اموال كودكان ساكت است، ولی اكثر حقوقدانان عقیده دارند چنین معاملاتی باطل و عده‌ای دیگر آن را غیرنافذ و معتقدند هنگامی كه طفل كبیر گردید می‌تواند آن را تنفیذ نماید.

نكته مهم در مورد ضررهایی است كه به طور پنهانی به اموال كودكان وارد می‌شود و هیچ كس نمی‌تواند از حقوق آنان دفاع نماید و قانون تصمیمی اتخاذ ننموده است، همانطور كه از كودكان باید حمایت نمود اموال آنان نیز محترم و باید مورد حمایت قرار گیرند تا اطفال بعد از رسیدن به سن رشد بتوانند به نحو مطلوب از آن استفاده نمایند.

حق ملاقات: كودكان حق دارند كه در طول زندگی از حضور والدین خود استفاده و لذت ببرند و نمی‌توان آن را از كودك سلب نمود مگر به حكم قانون (ماده 1175 قانون مدنی)، از طرفی جدایی والدین باعث متزلزل شدن حقوق كودكان می‌شود. ماده 1174 قانون مدنی در مورد حق ملاقات طفل با والدین خود در صورت مواردی همچون طلاق و عدم صلاحیت برای حضانت و غیره به وجود می‌آید كه برای والدین و كودك در نظر گرفته شده است. قانون‌گذار سعی نموده است كه حداقل شرایط را در این‌گونه مواقع به وجود بیاورد كه كودك با والدین ملاقات داشته باشد زیرا در این بین، بیشترین كسانی كه با ضرر روحی، تربیتی و جسمی مواجه می‌شوند كودكان و اطفال هستند. حق تغذیه با شیر مادر: البته تغذیه كودك در ذیل مبحث نفقه قابل بررسی است ولی در طول دوران شیرخوارگی تغذیه با شیر مادر موضوعیت دارد و دارای اهمیت خاصی است.

در مورد ماده 1176 قانون مدنی، می‌توان گفت دارای یك مبنای فقهی است كه در حال حاضر مناسب به نظر نمی‌رسد زیرا در جوامع امروزی نباید طفل را از بهترین نعمت خداوندی (شیر مادر) كه كامل‌ترین غذا برای او محسوب می‌شود، محروم نمود زیرا تغذیه با شیر مادر در رشد جسمانی و آینده كودك نقش به‌سزایی دارد. حال آیا انصاف است كه مادر مختار باشد كه به فرزند شیر بدهد یا خیر؟ زیرا حتی در صورت امكان تغذیه با موارد غذایی دیگر، هیچ‌كدام از آنها جایگزین شیر مادر نمی‌شوند زیرا شیر مادر كاملترین منبع محسوب می شود. ماده 3 قانون ترویج تغذیه با شیر مادر و حمایت مادران در دوران شیردهی مصوب 1374 و مواد 76 تا 79 قانون كار جنبه‌های حمایتی از كودكان پس از تولد به طور غیرمستقیم می‌باشند.

نتیجه‌گیری

حقوق كودكان و وظایف والدین موضوعاتی هستند كه كاملاً با هم مرتبط و گاه در جهت موافق و گاه ممكن است در جهت مخالف یكدیگر باشند، البته باید راهكارهایی اندیشه شود كه هر كدام از طرفین به حقوق خود دست پیدا كنند و عدالت نیز رعایت گردد. با توجه به دیدگاه قانون مدنی در مورد حقوق كودك و وظایف والدین می‌توان چنین نتیجه‌گیری نمود كه در مورد حقوق كودك قبل از دوران تولد هیچ‌گونه تصمیم‌گیری نگردیده و برای والدین نیز تكالیفی وضع نشده است، ‌در حالی كه دوران قبل از تولد (بارداری) یكی از دوران مهم زندگی و شكل‌گیری كودك محسوب می‌شود فلذا جا دارد كه قانون‌گذار محترم جهت حفظ حقوق كودكان در این دوره قانون لازم را وضع نماید. مواد دیگری همچون 1168 و 1178 قانون مدنی نیز دارای ابهام و كلی‌گویی است همین مطلب باعث می‌شود كه برداشت‌های متفاوتی از آن شده و منجر به تضییع حقوق كودكان گردد. راهكارهایی كه در زمینه حقوق كودك و وظایف والدین می‌توان ارائه داد بدین شرح می‌باشد: حتی‌الامكان حدود اختیارات و وظایف خانواده و حتی دولت را به روشنی ترسیم نموده و قوانینی را كه دست خانواده و دولت را برای تضییع و یا محدود كردن حقوق كودك بازمی‌گذارد حذف یا تعدیل نمود. همچنین می‌توان برای كنترل عملكرد خانواده و نیز دولت سازمانی تحت عنوان ناظر ایجاد نمود تا نظارت و كنترل لازم را در این خصوص اعمال نماید، ‌البته این سازمان باید نسبت به فرهنگ جامعه و نقش خانواده در تامین و حمایت از حقوق كودك آگاهی لازم و كافی را داشته باشد. حقوق والدین و تكالیف آنها نسبت به كودكانشان و حقی كه كودك بر آنها دارد و به طور كلی رابطه كودك و والدین باید در چارچوب نهاد خانواده با توجه به فرهنگ ملی ـ مذهبی شناسایی و به جامعه نشان داده شود. در پایان لازم به ذكر است كه به حقوق كودكان باید از دو جنبه حقوقی و اخلاقی نگریست و یك امر بسیار حساس است كه قانونگذار، والدین و دیگر اشخاص می‌توانند با رعایت صحیح و احترام به آن حقوق آینده كودك و حتی جامعه را تضمین نمایند.


[ سه شنبه 30 مهر 1392 ] [ 08:23 ب.ظ ] [ مهتاب کاوه رو ]
نظرات
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


سلام...
خوش اومدین...
امیدوارم حالتون خوب باشه...
با نظراتتون ما رو در ارائه ی وبلاگی هر چه بهتر یاری كنین...

موضوعات
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

  • هتل پارس
  • خدشه
  • ضایعات